Tési Szélmalmok
A két felújított szélmalom ipartörténeti emlék. Helt József bognármester szélmalmát 1840-ben építette Pircher János malomács. A köralaprajzú, enyhén karcsúsodó, háromszintes kőfalazatú épület, kúpalakú zsindelytetőzete körsínen forgatható, így a hat vitorlát mindig szélirányba lehet állítani. A malomszerkezet ma is működőképes. Ozi János asztalos 1924-ben építtette meg szélmalmát Helt József szélmalmától 200 méterre. Ugyanolyan szerkezetű, mint a Helt-malom csak kisebb méretekben. A Helt-malomban két pár kő, az Ozi-malomban egy pár kő őröl. Mindkét malom népi műemlék.
A malmokban többféle gabonát is őröltek, kedvező szélviszonyok mellett akár napi 4 mázsát is.
A Helt- és az Ozi-féle szélmalmok a Táncsics utca 16. és 32. számú porták kertjeinek végében állnak.
Az udvarban a kézi mezőgazdasági eszközök mellett megtekinthető Cseszneki Ferenc, uradalmi kovácsmester eredeti állapotában megőrzött kovácsműhelye, mely méltón őrzi a tési iparosok emlékét is.
Széchenyi Zsigmond kilátó
Névadója a vadászirodalom kiemelkedő alakja, Széchenyi Zsigmond a Nádasdyak vadászvendégeként a környező erdőkben ejtette el élete első őzbakját.
A bükkerdőben lévő kilátóról csodálatos panoráma nyílik a szomszédos településekre, illetve láthatóak a “szápári” szélkerekek is. A kilátó gyalogosan, néhány perces sétával megközelíthető Tésről. Parkolás az út mentén a Bakony utca irányába.
Csikling vár
A vízmosás kb. 20-25 méter magas meredek fala északról és nyugatról nyújtott természetes védelmet. A megközelítően négyszög alaprajzú területet 4-5 méter mély és 5-7 méter széles árok vette körül, melynek északi részén 0,8-1 méter vastag, szabálytalanul rakott, mészhabarcsos alapfal maradvány látható (legmagasabb pontján egy négyszög alapú toronyfélével együtt). A falak anyaga kisebb-nagyobb mészkő darabokból áll, melyek között téglának nyomát sem találni, ami a vár régi eredete mellett szól.
Legnagyobb valószínűség szerint az is afféle kisebb vadászkastély, vagy megerősített hely lehetett, melyben talán a környéken vadászgató királyaink is megfordulhattak, amit a közeli Királyszállás név is igazolni látszik.
Közelében található a Tési – fennsík perem egyetlen forrásbarlangja.
Hamuház
Burok-völgy
Számos mellékága közül a Bükkös-árok a legnagyobb, ezt szintén érdemes felkeresnie annak, aki a kalandos túrázás híve. Állandó vízfolyással nem találkozhatunk a völgyben, viszont annál több barlangot fedezhetünk fel a környéken.
Bányász-emlékmű
Római-fürdő - Sobri Jóska barlangja
Sobri Jóska barlangja
A Római-fürdő szikláinak déli oldalában található a bakonyi betyárról elnevezett barlang.